ga('send', 'pageview');


Listen Now!
Live:
ZiWebCam: Off
Harare 106.4MHz | Bulawayo 106.7MHz Mutare 95.4MHz | Masvingo 96.1MHz | Gweru 104.3MHz | Victoria Falls 106.5MHz | Beitbridge 101.6MHz | Mutorashanga 97.6MHz | Kadoma 105.2MHz | Nyanga 98.2MHz
  • Inaugural Bulawayo Arts Awards 2017

    Inaugural Bulawayo Arts Awards 2017

    The Bulawayo Arts Awards 2017 (BAA) are on this Friday June 30th at Large City Hall in Bulawayo.

    The red carpet event will be hosted by former ZiFM Stereo presenter Morris Touch, Bathabile and Comrade Phil.

    The nominees for the inaugural Bulawayo Arts Awards were announced on the 3rd of June 2017 at Glen Lodge in Bulawayo, Zimbabwe.

    South African recording artist, DJ, record producer and businessman Oskido is among the big names on the nominees list for Outstanding Ambassador Based in South Africa.

    Our ZiFM Stereo News correspondent in Bulawayo met up with one of the sponsors supporting the event and they acknowledged that the core purpose of the awards is to recognise and honour artists in the region.

    “For a long time Bulawayo has been said to be the arts and cultural hub in the country but we have never honoured our own hence the need for these awards.”

    Follow all the action live on twitter with the hash tag #BAAzw

    #CelebratingArtsExcellence

    Find below the full list of nominees.

    Outstanding Visual Artist

    Israel Israel : Bhekitshe Ntshali : Enock Chimbetete

    Outstanding Literary Work

    Marshal Chiza : Philani A Nyoni

    Outstanding Online Media

    Onvi TV : Fokus Magazine : Urban Culxure

    Outstanding Media House

    The Chronicle : Skyz Metro FM : Sunday News

    Outstanding Arts Journalist

    Sindiso Dube (Newsday) : Bruce Ndlove (B Metro) : Bongani Ndlovu (The Chronicle)

    Outstanding Video Director

    Vusa Blaqs : Andy Cuta : Tswarelo Mothobe

    Outstanding Poet

    Likhwa oka Ncube : Desire Moyoxide : Tinashe Tafirenyika

    Outstanding Arts Photographer

    K.B Mpofu : Josh Webster : Mgcini Nyoni

    Outstanding Theatre Actress

    Nomvuyiso Mabi (Double Funeral) : Tsitsi Gumbo (Untikolotshi) : Lady Tshawe (Kosha & The Drifter)

    Outstanding Theatre Actor

    Fortune Ruzungunde (Untikolotshi) : Gift Chakuvinga (Double Funeral) : Janco Van Der Weisterzen (Joseph and Coat of Many Colours)

    Outstanding Theatre Production

    Joseph and Coat of Many Colours (Bulawayo Theatre) : Warrior (Umkhathi Theatre Works) : Untikolotshi ( Theatre for Everyone)

    Outstanding Film Actress

    Donna N (The Lost Letter) : Nondumo C Ngwenya ( Skhobokhobo : Power Jeki) : Gamuchirai Chenenga (In Between)

    Outstanding Film Actor

    Exult Ncube (The Lost Letter) : Madlela (Skhobokhobo 2) : Daniel Lesker

    Outstanding Film

    The Way It Is : The Arthur Evans Show : Thatha Wena : The Lost Letter

    Outstanding Comedian

    Ntando Van Moyo : Carl Joshua Ncube : Oliver Keith : Clive Chigubhu

    Outstanding Traditional Dance Ensemble

    Ezimnyama Dance Ensemble : Umkhathi Theatre Works : Sekunjalo Ma Africa

    Outstanding Contemporary Dance Ensemble

    Snipers Dance Crew : IYASA : Explosion Dance Crew

    Outstanding Male Dancer

    Mbongeni Nxumalo (IYASA) : Dereck Thembo (Kaisa) : Masotha Nzou (Sungura Masters)

    Outstanding Female Dancer

    Cheryl Mabaya (IYASA) : Dadirai Mpandawana (Ezimnyama Dance Ensemble) : Zanele Maseko (Hloseni Arts)

    Outstanding Designer

    Ara Kani : Brandroom Exclusive : Shadow by Sidumiso

    Outstanding Model

    Miyamiko Banda : Ashley Morgen : Shadel Noble

    Outstanding Imbube Group/Act

    Family Voices : Nobuntu : Impumelelo Shining Stars

    Outstanding Kwaito/House

    Skaiva : Mncedisi Moyo (Byo Knights) : Shirati : Sinazo

    Outstanding Gospel Artist

    Vocal X : Willis Wataffi : Lorraine Maplanka Stot : Eric Moyo

    Outstanding Tshibilika/Rhumba

    Madlela Sikhobokhobo : Martin Sibanda and Ndolwane Super Sounds : Clement Magwaza

    Outstanding Alternative Music

    Mozoe 7 : Hwabaraty : Jeys Marabini : Sandra Ndebele

    Outstanding Ambassador Based in South Africa

    Berita Khumalo : Ernest Phosa Ndlovu : Oskido

    Outstanding Ambassador Rest of World

    Black Umfolosi : Mokoomba : Insingizi

    Outstanding New Comer of the Year

    Madlela Skhobokhobo : Donna N : Bkay & TKP (Ziya Vaya Show; Skyz Metro FM)

    Outstanding DJ of the Year

    Ryan Synth : DJ Liz : DJ Phathisani

    Outstanding Hip Hop Artist

    AWA-Khiwe : CAL-VIN : That Boy ASAPH

    Song of the Year

    Ingoma (Sandra Ndebele ft Mzoe 7) : Ngamnanka uSaMamoe (Madlela Skhobokhobo) : Kalanga Child (Sinazo ft DJ Dash) : Ngiyakukhumbula (Misizi Kay) : Zanaleli (Ras Boom and DJ Ace Kater)

    Outstanding Male Artsist of the Year

    Mozoe 7 : Vusa Mkhaya : CAL-VIN : Jeys Marabini : Ramsey K

    Outstanding Female Artist of the Year

    AWA-Khiwe : Kadder : Nkwali : Lorrain Maplanka Stot : Sandra Ndebele

    Outstanding Actor (Schools)

    Sailas Matsika (Gifford High School) : Wisdom Mpofu (Mzilikazi High School) : Nobert Makoche (Gifford High School)

    Outstanding Actress (Schools)

    Linet Cheure (Nketa High School) : Anita Moyo (Eveline High School) : Panashe Jima (Mzilikazi High School)

    Outstanding Arts Educator

    Bridget Sayers (Gifford High School) : Sandisiwe Bhebhe (Mzilikazi High School) : Thabani H. Moyo (Eveline High School)

    Outstanding School Arts Effort

    Gifford High School : Mzilikazi High School : Eveline High School